Mirziyoyev va Shtaynmayer Toshkentda Volkswagen zavodini ochdi
17-iyun kuni O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Germaniya Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer ishtirokida bir qator yirik qo'shma investitsiya loyihalariga rasman start berildi. Ulardan biri — dunyoning eng yirik avtomobil ishlab chiqaruvchilaridan bo'lmish Volkswagen brendining O'zbekistonda rasman ishlab chiqarishni boshlashi bo'ldi.
Toshkent shahrida Volkswagen avtomobillarini yirik uzelli yig'ishni tashkil etish loyihasi rasman boshlandi. Bu tasodifiy qadam emas — 2025-yilning iyunida Volkswagen O'zbekistonda avtomobillarni yirik qismlardan yig'ish bo'yicha shartnoma imzolagan edi. Shartnomaga ko'ra, sedanlar va yo'ltanlamaslarning sakkizta modeli mahalliy yig'ish orqali ishlab chiqariladi, butlovchi qismlar esa Xitoydan yetkazib beriladi.
2026-yilning may oyida e'lon qilingan taqdimotga ko'ra, birinchi bosqichda Toshkentda yirik uzelli ishlab chiqarish yo'lga qo'yiladi. Keyingi bosqichda esa Angren erkin iqtisodiy zonasida to'liq siklda ishlab chiqarishni boshlash, mahalliylashtirish darajasini oshirish va eksport bozorlariga chiqish rejalashtirilgan. O'zavtosanoat boshqaruvi raisi Ulug'bek Rozukulovning ta'kidlashicha, jami 7 ta Volkswagen modeli ishlab chiqarilib, avtomobillar MDH, Markaziy Osiyo va Kavkaz davlatlariga ham eksport qilinadi.

Mirziyoyev and Steinmeier Open Volkswagen Plant in Tashkent
On June 17, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Germany Frank-Walter Steinmeier officially launched a number of major joint investment projects. Among them was the official start of vehicle production by Volkswagen — one of the world's largest automakers — in Uzbekistan.
The project to organize knock-down assembly of Volkswagen vehicles was officially launched in Tashkent. This is not a coincidental step — back in June 2025, Volkswagen signed an agreement on knock-down assembly of vehicles in Uzbekistan. Under the agreement, eight models of sedans and SUVs will be produced through knock-down assembly, with components supplied from China.
According to a presentation held in May 2026, the first stage will involve establishing knock-down production in Tashkent. The next stage plans to set up full-cycle production in the Angren Free Economic Zone, increase the level of localization, and enter export markets. According to Ulugbek Rozukulov, Chairman of the Board of Uzavtosanoat, 7 Volkswagen models will be produced, with vehicles planned for export to the CIS, Central Asia, and the Caucasus.